Głównym z globalnych utrudnień w lwiej części miast w Polsce jest stan dróg. Nasze miasta nie są przygotowane do tak wielkiego nasilenia korków, jaki pojawił się przez zwiększenie się liczby pojazdów na krajowych szosach. Dlatego główną z najważniejszych inwestycji jakie musi podjąć niemalże każda gmina jest zainwestowanie środków w transport i komunikację. Nawierzchnie drogowe i transport miejski to najważniejszy obszar, jaki pozwoli zwiększyć zadowolenie krakowian jak również usprawni całość gospodarki Krakowa.

Wśród okolicznych gmin, nowe projekty drogowe jakie realizuje Kraków silnie się wyróżniają. Mieszkańcy w plebiscycie opowiedzieli się za metrem, jednak przed tym jak metro zostanie zbudowane, w komunikację tramwajową i autobusową i nawierzchnie drogowe trzeba włożyć dużo środków . Spośród bardziej istotnych decyzji finansowych trzeba podkreślić:
w pełni napędzaną elektrycznie nitkę autobusów – jedyną w kraju,
innowacyjne linie tramwajowe na Ruczaju,
w pełni przebudowany dworzec kolejowy wraz z miejscem handlowym.
Oprócz tego, w perspektywie rozwoju miasto przewiduje inwestycje w przynajmniej kilkanaście nowoczesnych dróg dojazdowych między już istniejącymi drogami oraz naprawy już powstałych połączeń tramwajowych i połączeń podmiejskich.
Krakowianie napraw nie znoszą – problemy w komunikacji i dotarciu do pracy przeszkadzają w codziennym życiu. Trzeba zaś mieć jasność tego, że bez napraw infrastruktura nie może być lepsza i by mieszkało się wygodniej, trzeba wytrwałości.Jacek Majchrowski co zrobił
Przekazywanie środków w komunikacje to nie tylko kolejne linie komunikacji, ale również doskonalszej odporności powierzchnia dróg, która będzie bardziej trwała i odporna. (jednym z takich wzorów jest ścieralna powierzchnia jezdni na skrzyżowaniu Zakopiańska – Brożka i na zachodniej drodze Wadowickiej). Jasnym jest to, że, Kraków potrzebuje dodatkowo wielu remontów i inwestycji, aby jeździło się po mieście dobrze. Nie tylko samochodem, ale również tramwajami. Ale widać wyraźnie, że całość jest na najlepszej trasie do tego, by Krakusom mieszkało się tu naprawdę miło i przyjemnie.